(0)
آموزش
(0)
مقالات
(0)
اسلایدها
(0)
بازار كار
(0)
PMP
(0)
مشاوره
(0)
وبلاگ
(0)
رویدادها
(0)
پریماورا
(0)
اخبارما
(0)
موبایل
 
 
کنترل پروژه ها باSAP Project System

کاربران گروه

نمایش همه

مدیران گروه

 

SAP Project System

گروه عمومی · 61 کاربر · 25 پست
Hamidreza
Hamidreza
سلام دوستان. در این پست میخوام درباره شرکت هایی که بعنوان مشاور پیاده سازی SAP در ایران فعالیت می کنند رو معرفی کنم. در کل دو شرکت اصلی برای این منظور وجود داره که هر دو هم به نوعی متعلق به شرکت مپنا یا کارکنان اون هست. شرکت رافسیس (RafSys) یکی از شرکت های تازه تاسیس گروه مپناهست که در زمینه پیاده سازی سیستم SAP در بین شرکت های گروه فعالیت میکنه. احتمالا درآینده خدماتی هم به شرکت های خارج از گروه ارائه خواهد داد. شرکت بعدی، سامه آرا نام داره که توسط تعدادی از کارکنان سابق مپنا تاسیس شده. این شرکت هم خدمات مشاوره و پیاده سازی نرم افزار SAP و آموزش اون رو ارائه میده. باتوجه به شرکت هایی که هم اکنون درحال پیاده سازی نرم افزار هستند و شرکت هایی که درخواست پیاده سازی اون رو دارند، به نظر میاد آینده خوبی در انتظار کسانی خواهد بود که کار با اون رو یاد می گیرند.
[لینک]
Hamidreza
9.JPG Hamidreza
سلام دوستان. خب طبق برنامه از این پست به بعد وارد قسمت بعدی آموزش SAP ، یعنی گزارشات میشم. تا حالا درباره کلیات SAP و ماژول مدیریت پروژه اون صحبت کردیم. بعد درباره نحوه ایجاد ساختار پروژه صحبت کردیم و در اون درباره network, WBS, Elements و سایر موارد مرتبط صحبت کردیم. حالا می خوایم درباره گزارشات صحبت کنیم. SAP دارای انواع و اقسام گزارشات هست. مثلا: 1- گزارشات مرتبط با ساختار پروژه 2- مرتبط با هزینه ها، درآمدها و پرداخت ها 3-مرتبط با ظرفیت منابع 4-گزارشات درخواست ساخت، درخواست خرید، درخواست رزرو 5-انبار، موجودی ها و درخواست ها 6-تحلیل پیشرفت. بعضی از گزارشات هم کلی تر هستند مثل: 1- خلاصه پروژه 2-کزارشات حسابداری مراکز هزینه 3-گزارشات تحلیلی سود دهی پروژه و غیره. هرکدوم از این گزارشات یک سطحی از جزئیات رو گزارش می کنند. در پست بعدی بیشتر راجع به اونها صحبت خواهیم کرد.
دیدگاه · 1391/02/27 - 09:28 در SAP Project System · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
hamid
hamid
چطور میشه SAP ag رو یادگرفت؟من خیلی دنبالش هستم که یاد بگیرو اما فکر کنم به ازای اینکه این نرم افزار رو خرید کنی یه گروه برای train میان و هزینه نرم افزار هم بالاست
hamid
hamid
سلام دوستان عزیز.من اخیراً با نرم افزار QPR آشنا شدم که ماژول های زیادی داره و خیلی جالبه !!!کسی با این نرم افزار کار کرده؟از جمله کمپانی ها و سازمان هایی که با این نرم افزار کار میکنند مپنا,سازمان ملل,نوکیا هستند اگه اطلاعات بیشتری دارین در اختیارم بگذارید سپاسگزارم.
Hamidreza
8.JPG Hamidreza
در پست قبل راجع به انواع element ها برای ایجاد ساختار پروژه صحبت کردیم که شامل فعالیت ها، مایلستون ها، اسناد و مدارک و غیره بود. توی این پست می خوام درباره Mass Change که چیزی شبیه Global Change در پریماورا هست توضیح بدم. در سیستم پروژه SAP مثل خیلی از نرم افزارهای مدیریت پروژه یک ویژگی برای ایجاد تغییرات کلی در پروژه وجود دارد. با این امکان شما می تونید تغییراتی را در حوزه فعالیت ها، wbs ها، شبکه ها، مایلستون ها، relationship ها و غیره ایجاد کنید. البته می تونید از فرمول هم استفاده کنید. مثلا اگر بخواهید تاریخ شروع همه فعالیت ها را دو روز اضافه کنید تا مدت زمان برخی از فعالیت ها را دو برابر کنید. فقط نکته ای که وجود داره اینه که در برخی از تغییرات امکان undo کردن وجود نداره، پس باید دقت داشته باشید.
Hamidreza
7.JPG Hamidreza
در پست قبل درباره انواع مختلف فعالیت ها صحبت کردیم. نکته ای که وجود داره اینه که می تونید یکسری اجزا رو به فعالیت assign یا متصل کنید. مثلا از activity element ها که اون ها هم دقیقا مانند فعالیت ها چهار نوع هستند می تونید استفاده کنید. چیزی شبیه step در پریماورا هستند. تفاوتشون با فعالیت ها اینه که زمان بندی نمیشن و زمان بندیشون رو از فعالیتی که بهش متصل هستند بدست میارن. سایر موارد شامل مایل استون، مدارک فنی، متریال و متن میشه. بذارید یک مثال بزنم. اگر شما یک فعالیت به نام خرید تجهیز ایجاد کنید و اون تجهیز (=متریال) رو به فعالیت assign کنید، زمانیکه اون فعالیت رو release می کنید، سیستم بطور خودکار درخواست خرید صادر میکنه. اگر نقشه اون مدرک رو هم به فعالیت متصل کرده باشید، واحد تامین میتونه نقشه و مدارک فنی رو هم ببینه. در این قسمت مفاهیم زیادی وجود داره که نمیشه همه رو اینجا توضیح داد. خب اگر ما فعالیت ها رو به هم لینک کنیم، شبکه تشکیل میشه که در پست های قبل توضیح دادم.
دیدگاه · 1391/01/31 - 09:11 در SAP Project System · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
شادی جعفری
شادی جعفری
آیا این امکان وجود داره که یه مستندی از آشنایی با ماژول مدیریت پروژه‌ی SAP با تصاویر داشته باشیم؟
Hamidreza
Hamidreza
سلام. خب بریم ادامه مطلب ساختار پروژه. ما در SAP چهار نوع فعالیت داریم. internal processing, 2-external processing, 3-service activities 4-cost activities. اگر فعالیتی ظرفیت منابع ما را کم کند (یعنی کاری را خودمان بخواهیم انجام دهیم) از نوع internal هست. اگر ما یک کاری را به پیمانکار واگذار می کنیم، از external استفاده می کنیم. اگر خدمتی را می خریم، باید از service استفاده کنیم و اگر یک کاری فقط از نوع هزینه ای است (مثلا مسافرت یا هزینه های سربار) باید cost را انتخاب کنیم. انتخاب هریک از این چهار نوع فعالیت، تاثیرات خاصی را در زمان بندی، محاسبه هزینه ها و غیره خواهد داشت. بذارید یک مثال بزنم. فرض کنیم شما یک محصول را طراحی می کنید، نوع فعالیت اینجا internalهست. کار ساخت رو به یک پیمانکار واگذار می کنید، این میشه external. برای تائید محصول مسافرت می کنید این میشه cost.
Hamidreza
5.JPG Hamidreza
بعد از یک مدت طولانی، ادامه مطلب آموزش SAP PS رو پیش میگیریم. در قبل گفتیم که برای سازماندهی پروژه از WBS و Network استفاده می کنیم و تفاوت های اونها رو هم گفتیم. حالا چطور WBS را ایجاد کنیم؟ در SAP راههای مختلفی وجود داره. یکی از ساده ترین انها استفاده از Project Builder هست. در SAP هر قسمت برای خودش یک Transaction code داره. مثلا کد cj20n برای ورود به Project Builder هست. البته لازم به حفظ کردن کدها نیستیم گرچه به مرور زمان اونهایی که بیشتر لازم داریم را حفظ می شویم! پنجره Project Builder به سه قسمت تقسیم میشه. سمت چپ و بالا، نمای سلسله مراتبی پروژه، سمت چپ و پایین لیست پروژه های فبلی و templateها و سمت راست، محیط کاری تنظیمات پروژه رو نشان میده. من خیلی وارد جزئیات نمیشم. فقط میخوام با پنجره های اصلی آشنا بشید. میتونیم با کلیلک سمت راست یا drag & drop کارهایی مثل ایجاد wbs، فعالیت، مایلستون، تخصیص متریال و غیره رو انجام بدیم. بقیش در پست بعدی...!
سارا احمدی
سارا احمدی
بسیاری از سازمانها برای مدیریت قراردادهای خود از ابزارهای مکانیزه استفاده می کنند . ما هم در نارگان از نرم افزار Contract Manager استفاده می کنیم اما همه نیازهای ما را براورده نمی کند آیا SAP می تواند جایگزین خوبی برای این منظور باشد و یا Solution بهتری برای آن وجود دارد ؟
13 دیدگاه · 1390/09/13 - 17:06 در SAP Project System · 2 امتیاز + / 0 امتیاز -
Hamidreza
4.JPG Hamidreza
سلام. در این پست یک مثال برای شما میزنم تا بیشتر با مفهوم ساختار پروژه در SAP آشنا بشید. فرض کنید ما می خواهیم یک توربین تولید کنیم. نقطه شروع، دریافت سفارش از مشتریست که براساس آن، درخواست ساخت توربین توسط واحد فروش (SD) ایجاد می شود. در زمان برنامه ریزی جریان (گردش کار) پروژه، شما تاریخ های سر رسید و در دسترس بودن منابع و تخصیص بودجه را زمان بندی می کنید. SAP پشتیبانی کاملی از همه آنچه که شما در فازهای مختلف پروژه بدان نیاز دارید را ارائه می کند.
Hamidreza
3.JPG Hamidreza
سلام. خب بریم سراغ تعریف ساختار پروژه. برای اینکار دو مفهوم درSAP وجود دارد. یکی wbs و یکی network. شما از wbs برای سازماندهی پروژه بصورت ساختار سلسه مراتبی استفاده می کنید. از طرف دیگر شبکه ها برای نمایش فعالیت ها به همراه ارتباطات منطقی و زمانی بین آنها استفاده می شوند. به عبارت دیگر جریان پروژه را نمایش می دهند. شما می توانید یک پروژه را با یک wbs و یک یا چند network طراحی کنید. wbsها از عناصری (elements) تشکیل می شوند که با آن هزینه ها، درآمدها، بودجه ها و تاریخ ها را برنامه ریزی و کنترل می کنیم. شبکه ها از فعالیت های به هم پیوسته تشکیل می شوند که برای برنامه ریزی زمان، هزینه و منابع استفاده می گردند.در پست بعدی بیشتر راجع به این مفهوم ها صحبت خواهیم کرد.
2 دیدگاه · 1390/07/26 - 10:18 در SAP Project System · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
محسن
محسن
این نرم افزار؟ یا ماژول رو{-12-} از کجا و چگونه تهیه کنم دوست عزیز
Hamidreza
2.JPG Hamidreza
سلام. در این پست ادامه آشنایی کلی با ماژول PS را پیش می بریم. PS به دو سیستم mySAP Enterprise Resource Planning و mySAP Product Lifecycle Management مرتبط است. ابزارهای مختلفی درکنار این ماژول وجود دارد. مثلا با cProjects می توانید پروژه ها را تحت وب مدیریت کنید. با SAP xRPM برای مدیریت پورتفولیو استفاده کنید. البته این ابزارها بصورت پیش فرض در کنار این نرم افزار وجود ندارد و بستگی به نیازتان باید آنها را هم تهیه کنید. در پست بعدی را جع به تعریف و ایجاد ساختار پروژه صحبت خواهیم کرد.
Hamidreza
1.JPG Hamidreza
1-آشنایی کلی با ماژول SAP Project System: ماژول سیستم پروژه یکی از چندین ماژول نرم افزار SAP بوده که البته نسبت به سایر ماژول ها جوانتر می باشد. توانمندی مهمی که شما بواسطه استفاده از این ماژول برای برنامه ریزی و کنترل پروژه ها بدست می اورید، توانمندی یکپارچگی ست. بدین معنا که همه نیازهای شما در اجرای پروژه (مانند حسابداری و مالی، خرید، فروش، تولید، منابع و...) به خوبی با استفاده از ماژول های دیگر برآورده خواهد شد. این یکپارچگی باعث می شود تا کار برنامه ریزی و مدیریت پروژه ساده تر و البته دقیقتر گردد. برای مثال وقتی شما یک متریال را به یک فعالیت تخصیص می دهید چنانچه متریال در انبار باشد، خودبخود درخواست انبار زده می شود و چنانچه موجود نباشد، بسته به نوع آن، درخواست ساخت یا خرید ایجاد می شود و به همین راحتی شما مطمئن خواشید شد که هیچ درخواستی از قلم نمی افتد و می توانید آنها را پیگیری کنید. ادامه مطلب در پست بعدی. موفق باشید.
صفحات: 1 2
 
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه مدیریت پروژه آریانا میباشد