(0)
آموزش
(0)
مقالات
(0)
اسلایدها
(0)
بازار كار
(0)
PMP
(0)
مشاوره
(0)
وبلاگ
(0)
رویدادها
(0)
پریماورا
(0)
اخبارما
(0)
موبایل
 
 
پژوهشگر و مشاور نظام فني و اجرايي با تمركز بر مناقصات و معاملات بخش عمومي. دانش‌آموخته‌ي 1374 از دانشكده‌ي فني دانشگاه تبريز (دولتي).

مشخصات

موارد دیگر
shahram halaj
halaj.blogfa.com/
83 پست
مرد

دنبال‌کنندگان

(16 کاربر)
 
shahram halaj
shahram halaj
سلام. لينكي كه همه را (يعني خودم و شما را) به ديدن آن دعوت ميكنم يك عكس فوق العاده درس آموز و الهام بخش دارد. عكسي كه بايد روزي ده بار آن را در نظر آورد و معناي كار كردن و حل مساله را فهميد. اين عكس نه فقط در مناقصه يا ارجاع كار و نه فقط در مديريت پروژه، بلكه در تمام شون كار و حيات بشري الهام بخش و پيام آور است. عبرت بگيرم اگر صاحب بصيرتم. از خود بپرسم اينها براي چه كار مي كردند؟ ياد اين درس مي افتم كه: براي كارتان پول بگيريد اما براي پول كار نكنيد! آيا عبرت خواهم گرفت؟
[لینک]
shahram halaj
shahram halaj
همراه خوبمان جناب آقاي اكبر خوش اخلاق در يادداشت مورخ92/9/20 (ساعت18 و 54دقيقه) يك صفحه پي.دي.اف با نام نمودار مراحل برگزاري مناقصات را در جامعه مجازي مدريت پروژه درج كرده اند. ضمن سپاس و قدرداني از توجه ايشان به اين موضوع نخست همراهان ديگر را به مشاركت در مباحث ارجاع كار عوامل پروژه (كه در اصطلاح مناقصه ناميده مي شود) دعوت مي كنم و سپس به استحضار مي رسانم كه یشنهاد می‌کنم این نمودار را به دید نقد نگاه کنیم. این نمودار فرصت خوبی است برای نقد و بررسی و گفتگوی دانشجویی پژوهشگران و دانشجویان حوزه‌ی مناقصات و براي همين از آقای خوش اخلاق که این فرصت را فراهم کرده‌اند متشکرم . گفتني است مرجع تهیه کننده و تاریخ ویرایش این نمودار روشن نیست در حالی که ما در مدیریت کیفیت آموخته‌آیم که هیچ سندی نباید بدون این دو مشخصه باشد در اینترنت و جاهای دیگر انبوهی از اطلاعات هست که در قدم اول باید اعتبارسنجی و ارزیابی و شاید اصلاح شوند. نقد و بررسي اين نمودار فرصت بهبود آن است.
shahram halaj
shahram halaj
چند ساعت پيش لايحه ي بودجه 1393 تقديم مجلس شد. برخي سايتها گزيده يا اخبار آن را منتشر كرده اند. فايل پيوست متن كامل اصل فايل پيوست پروژه هاي عمراني است كه رياست محترم جمهوري به رياست محترم قوه مقننه تقديم كرده اند. فايل احكام به دليل حجم بالاي آن متاسفانه پيوست نشد. البته جداول پيوست كلا 4 فايل است كه اين فايل از 3 فايل ديگر مرتبط تر است با موضوع پروژه ها
[فایل]
دیدگاه · 1392/09/17 - 16:14 در طراحي و مديريت مناقصات · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
shahram halaj
موضوعي با اين درجه اهميت، چقدر در اين جامعه مجازي غريب است
1 دیدگاه · 1392/08/26 - 13:02 در محیط زیست در مدیریت پروژه · 2 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
3PhaseHalaj920815.png shahram halaj
روش برگزاري مناقصه‌ي سه‌پاكتي ساده: مناقصه‌ي «معاملات بزرگ بخش عمومي» الزاماً بايد با روش «سه‌پاكتي» برگزار‌شود. ساده‌ترين شكل آن چنين است كه: پس از دريافت پيشنهاد همه‌ي علاقمندان، «كميسيون مناقصه» بايد پاكت كل (طبق قانون: پاكت حاوي هر 3 پاكت «الف»، «ب» و «ج») هريك از داوطلبان (مناقصه‌گران) را باز‌كند و پس از گشايش پاكت «الف» آنان و بررسي تضمينشان، بلافاصله پاكت «ب» تمام مناقصه‌گراني كه توانسته‌‌باشند تضمين كافي ارايه‌كنند را نيز باز‌كند. در چنين مناقصه‌‌اي كميسيون بايد در همان جلسه، «مرغوبيت» موردتعهد مناقصه‌گران را نيز براساس اوراق و مستندات ارايه‌شده در پاكتهاي «ب»ِ بازشده بررسي‌كند و اگر تعهدِ «مرغوبيت» هر پيشنهاد را از نظر شكلي و محتواييْ كافي‌(ترغيب‌كننده) بداند، «رغبت» خود براي گشايش پاكت «ج» و كشف «قيمت» آن پيشنهاد را بلافاصله مستند و عملي بسازد. يعني: مناقصه‌گزار موظف است پاكت «ج» هر مناقصه‌گري كه ... (به علت محدوديت كلمات اين محل، متن كامل در وبگاه زير درج شده است).
[لینک]
1 دیدگاه · 1392/08/25 - 11:09 در طراحي و مديريت مناقصات · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
shahram halaj
در مسير پيشبرد پروژه‌ي استفاده‌ي موثر از «قوانين و مقررات برگزاري مناقصات» در «مديريت پروژه»، يكي از ايده‌هاي اساسي عبارت است از تأسيس و توسعه‌ي «دفاتر راهبري مناقصات» در سازمانها. اين ايده بسيار شبيه ايده PMO است و با توجه به اهميت قوانين و مقررات مزبور در كشور ما و حساسيت اين بحث، به‌خوبي مي‌توان از اصول و روشهاي PMO در توسعه‌ي ايده‌ي BMO يعني Bidding Management Office استفاده كرد. درخواست يا يادداشت آقاي محمد حسين افشار از اين منظر برايم جلب توجه كرد و از آنجاكه در پيشبرد پروژه‌ي پيشگفته، پيگير اين موضوعات هستم، اطلاعي داشتم درباره‌ي يك دوره‌ي حضوري PMO كه ليتك آن را براي ايشان و بقيه‌ي علاقمندان مي‌گذارم. البته من خودم از حضور در اين دوره محروم هستم، چون درست در همان روز ير موسسه عالي آموزش و پژوهش در مديريت و برنامه‌ريزي يك برنامه براي خودم از قبل تنظيم شده‌است. اميدوارم شما برويد و بهره ببريد.
[لینک]
دیدگاه · 1392/08/2 - 18:48 در طراحي و مديريت مناقصات · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
shahram halaj
به‌عنوان دانشجوي علوم كاربردي مناقصات يافته‌هايم را فقط در 4 جا (به 4 روش) ارايه و منتشر مي‌كنم: 1- گزارشهاي مركز پژوهشهاي مجلس، 2- نشريه‌ي زمين سازه، 3- وبلاگم (لينك زير). 4- گروه طراحي و مديريت مناقصات (در «جامعه‌ي مجازي مديريت پروژه») يك روش ارايه يا انتشار محدود هم هست كه بيان نظرات و يافته‌هايم از «زبان خودم» و در كارگاههاي آموزشي (يا به‌صورت عمومي يا به‌صورت اختصاصي سازمانها) است. خلاصه: هرچه به حقير و دريافتهاي محدود و تلاشها يا كارهاي ناچيز بنده مربوط باشد، در 4يا5 مجراي فوق‌الذكر درج و ثبت مي‌شود و نه بيشتر.
[لینک]
2 دیدگاه · 1392/07/27 - 18:32 در طراحي و مديريت مناقصات · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
shahram halaj
گزارش مرکز پژوهشهای مجلس درباره‌ی مفهوم و روش صدور رأی در هیأت رسیدگی به شکایات قانون برگزاری مناقصات با این عبارات آغازمی‌شود: « فرایندی که طی آن، هر دستگاه بخش عمومی - به‌منظور دستیابی به خدمت یا کالای مورد‌نیاز - در مقام کارفرما یا طرف اول معامله، به شناسایی و انتخاب طرف دیگر «معامله‌ی برآورنده‌ی نیاز دستگاه» می‌پردازد «ارجاع کار» نامیده‌می‌شود و ... » اما نکته مهم و قابل توجه آن است که در گزارش يادشده (شماره‌ی 10497) اضافه می‌‌شود: « علی‌الاصول هر کارپذیر یا طرف معامله‌ی بخش عمومی، به‌خاطر تأمین محصول (کالا یا خدمت) مورد‌نیاز کارفرما انتخاب ‌‌می‌شود؛ بنابراین باید شرایطی متناسب این انتخاب داشته ‌باشد. متقابلاً کارفرما برای انجام درست «فرایند ارجاع کار» باید قابلیتهایی را دارا باشد. اهم این قابلیتها عبارتند از: دانش تعیین شرایط لازم، قدرت تشخیص و ارزیابی این شرایط در اشخاص (داوطلبان) مختلف و سرانجام توان ارزیابی کالا یا خدمت پیشنهاد‌شده ». اين يعني: توجه به شایستگی‌ها و توانایی‌های ضروری کارفرمایان بخش عمومی. شرح و بسط موضوع در نشاني زير است و فايل گزارش نيز پيوست است.
[لینک] [فایل]
دیدگاه · 1392/07/27 - 16:39 در طراحي و مديريت مناقصات · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
shahram halaj
ظرفيت¬هاي بسياري در قوانين مربوط به اجراي پروژه¬ها و نحوه توزيع آنها وجود دارد كه بخش خصوصي –شاید به دلیل نداشتن شناخت و تشخیص و برنامه‌ی استراتژیک- به¬جاي پافشاري بر اجراي اين قوانين، به آنها حمله كرده و فضاي قانون¬گريزي بيشتر بخش عمومي را فراهم كرده است. نمونه¬اي از اين ظرفيت¬ها¬، «قانون برگزاري مناقصات» است كه علاوه بر الزام به مستندسازي و اطلاع¬رساني مناقصات، پس از دهه¬ها و بلكه صده¬ها، دستگاه¬ مناقصه¬گزار را مكلف كرده كه قبل از انعقاد قرارداد، براي تأخير در ايفاي تعهدات خودش خسارت تعيين كند.طبق قانون برگزاری مناقصات امتناع از اين كار، قابل پيگيري است. در همین میزگرد خانم فرهنگی از گریز بخش عمومی از قوانین و برخوردهای تبعیض آمیز گفتند، آقای طبیب‌زاده از فضای کاملاً یکطرفه‌ی قراردادها گفتند و اقای ریاضی هم از عدم تأمین منابع مالی. یکی از طرقی که همه‌ی اینها قابل‌پیگیری بوده‌است، استفاده از ظرفیتهای «قانون برگزاری مناقصات» است که در سال 1381 در مجلس ششم تدوین و تصویب‌شد. با این وجود، بیش از یک دهه است که بخش خصوصی بیشتر به «انکار» پرداخته‌است به جای «استفاده».
[لینک]
دیدگاه · 1392/07/11 - 03:38 در طراحي و مديريت مناقصات · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
shahram halaj
«ارزيابي کيفي مناقصه‌گران» يكي از تأسيسات حقوقي (ابداعات) «قانون برگزاري مناقصات» است كه بر اثر برخود نامناسب تبديل شده است به يك معضل جديد. براي کار تخصصي در حوزه‌ي مناقصات کشور و ساماندهي اين حوزه، لازم است حواسمان را جمع‌کنيم تا: در برابر محتمل‌ترين آفات، بيشترين مراقبت را به انجام‌رسانيم. در «ارزيابي کيفي» و «ارزيابي فني-بازرگاني»، چقدر با چارچوبهاي توسعه‌يافته (به نحوي دروني‌شده و نه‌ نمايشي) رفتار مي‌کنيم؟ چقدر به «تحليل مستقل و منسجم» (و نه «تحليل عاريتي و چهل‌تکه») و چقدر به «نظريه‌ي سيستمها» يا «رديابي مفهومي و تاريخي پديده‌ها» پايبند هستيم؟ از اوّل مشخص‌کنيم که از کدام «ارزيابي کيفي مناقصه‌گران» صحبت مي‌کنيد؟ «ارزيابي کيفي» با چه هدفي؟ با چه هزينه‌اي؟ با کدام دليل فني؟ متکي به کدام نظريه‌ي مالي و کدام ادله‌ي حقوقي؟ با چه ميزان حوصله؟
[لینک]
2 دیدگاه · 1392/06/16 - 13:54 در طراحي و مديريت مناقصات · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
shahram halaj
هر دم از اين باغ، بري ميرسد!! شما هم بخوانيد. شايد نظري هم داديد.
[لینک]
دیدگاه · 1392/05/26 - 17:37 در طراحي و مديريت مناقصات · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
shahram halaj
گويا آنچه اين روزها مي شنويم بوي خوش سازمان معتبر مديريت و برنامه ريزي است كه همراه نسيمي مي آيد. اما براستي اين نسيم است يا باد؟ آيا ما بيشتر دنبال بادها هستيم؟ و آيا اين هم باد است و بايد چارشاخ برداشت و نان فرداي خود را چارشاخ زد؟ اين چيست؟ آيا مديريت پروژه هاي تملك داراييهاي سرمايه اي ساماني بهتر خواهد يافت؟ آيا فاصله عملي نظام فني و اجرايي كشور با حرفهاي پيشرو و مديريت پروژه كاهش خواهد يافت؟ چگونه؟
[لینک]
دیدگاه · 1392/04/19 - 14:11 در طراحي و مديريت مناقصات · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
shahram halaj
نشست و سخنرانی دکتر سریع‌القلم در انجمن صنفی پیمانکاران با نام فرهنگ و کارآمدی و با همت موسسه تحقیق و توسعه‌ی صنعت احداث برگزارشد.
[لینک]
دیدگاه · 1392/04/13 - 11:19 در طراحي و مديريت مناقصات · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
shahram halaj
چندی پیش (دوم اردیبهشت: روز زمین پاک) از جای خالی محیط زیتست در جامعه‌‌ی مجازی مدیریت پروژه نوشتم. خوشبختانه در این مدیت گروه »محیط زیست در مدیریت پروژه» در جامعه‌ی مجازی راه اندازی شده‌است. این رخداد ارزنده را به تمام همراهان تبریک می‌گویم. به‌عنوان متولی گروه مناقصات، مناقصه را از این حیث مهم می‌دانم که به تناسب هرینه و فایده می‌کوشد. چنانکه بهینه‌‌سازی هزینه/فایده شاخص دایمی همه‌ی فعالیتهای ما است. از نظر من كيفيت جامع، دربرگيرنده‌ي مقدار تحقق اهداف، زمان تحقق، قابليت اطمينان و قابليت دسترسي است. هزينه‌‌ها نيز شامل هزينه‌هاي مستقيم مالي و زيست‌محيطي است. محیط زیست که محیط و حاکم بر زندگی ماست، پارامتری مهم در تعلقات و اشتغالات حرفه‌ای ما هم هست. گزينش عوامل طرح يا اصطلاحاً «ارجاع كار» از نقاط كليدي پيش‌برد طرح است و رایجترین و با سابقه‌ترین راه گزينش عوامل، «برگزاری مناقصات» و یکی از هزینه‌ها «هزینه‌های زیست‌محیطی» پروژه.
دیدگاه · 1392/02/29 - 22:12 در طراحي و مديريت مناقصات · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
shahram halaj
آيا تا كنون توجه كرده‌ايد كه: عبارت «نصاب معاملات متوسط» در آیین‌نامه‌های اجرایی قانون برگزاری مناقصات همراه ابهام و محل ایراد است. بارها و به‌طرق گوناگون این ابهام و تردید ابراز‌شده است که: آیا منظور از «نصاب معاملات متوسط»، کمترین مبلغ معاملات متوسط است یا بیشترین آن؟ نظر من اين است كه: نصاب «دامنه» نیست؛ نصاب «مرز» است. ... در حوزه‌ی مقادیر و به‌ویژه مبالغ، نصاب هر وضعیتی، جایی است که از آنجا به بالا آن وضع موضوعیت می‌يابد. اين موضوع را مدتي قبل طی مقاله‌ای در روزنامه‌ی وزین دنیای اقتصاد بحث كرده‌ام. متن آن را در لينك پيوست مي‌توانيد ببينيد.
[لینک]
دیدگاه · 1392/02/18 - 12:16 در طراحي و مديريت مناقصات · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
صفحات: 2 3 4 5 6
 
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه مدیریت پروژه آریانا میباشد