(0)
آموزش
(0)
مقالات
(0)
اسلایدها
(0)
بازار كار
(0)
PMP
(0)
مشاوره
(0)
وبلاگ
(0)
رویدادها
(0)
پریماورا
(0)
اخبارما
(0)
موبایل
 
 
پژوهشگر و مشاور نظام فني و اجرايي با تمركز بر مناقصات و معاملات بخش عمومي. دانش‌آموخته‌ي 1374 از دانشكده‌ي فني دانشگاه تبريز (دولتي).

مشخصات

موارد دیگر
shahram halaj
halaj.blogfa.com/
83 پست
مرد

دنبال‌کنندگان

(16 کاربر)
 
shahram halaj
shahram halaj
اصل «سلامت» در بند «ب» بیاینه‌ي 1390 مناقصات كشور، به معنی متضاد «فساد» است. رعايت اصل «سلامت» در عمل مترادف پرهيز از انحراف از «اخلاق حرفه‌ای» است. این معنا را شاید بتوان همان مفهومی دانست که در FIDIC با نام «Integrity Management» یا «Integrity» مطرح ‌شده‌است و «جامعه‌ی مهندسان مشاور ایران» برای آن، برابرنهاد بسیار خوب «درستکاری» را در برخی اسناد خود به‌ کار برده‌است. اما در بیانیه‌ی مناقصات 1390، برای آنکه این مفهوم اصلی با اصل دیگر (یعنی «درستی» که در سطور قبل تشریح‌شد) اشتباه نشود، به‌ نظر می‌رسد همان عنوان «سلامت» خوب و گويا باشد. رعایت اصل «سلامت» در فرایند مناقصه شامل جلوگیری از هرگونه ایجاد «تبعیض ناروا» است. مفاسدی مانند «رشوه» و «تبانی» بارزترین انواع آلودگی و خدشه بر اصل «سلامت» است. مصداق خوب رعایت اصل «سلامت» پرهیز از ایجاد هرگونه رانت یا تمایز اطلاعاتی میان مناقصه‌گران است. نمونه‌ی دیگر رعایت اصل «سلامت»، تلاش مناقصه‌گزار برای.../متن بالا گزيده‌ی بخش 4 سلسله مقالات مناقصه (منتشرشده در شماره 6 نشريه‌ی زمين‌سازه) است كه به فراخور همايش اخلاق حرفه‌اي 18ديماه در اينجا نقل‌شد.
دیدگاه · 1391/10/11 - 15:21 · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
shahram halaj
همايش اخلاق حرفه اي موانع و راهكارها در روز 18 ديماه در جامعه مهندسان مشاور برگزار خواهد شد. لينك زير براي اطلاع و درخواست حضور و ...
[لینک]
دیدگاه · 1391/10/11 - 15:03 · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
shahram halaj
سلام و احترام و ارادت و سپاس پيشنهاد مي كنم به همايش اخلاق حرفه اي جامعه مهندسان مشاوران برخورد فعالتري صورت بگيريد. اين همايش در ديماه برگزار خواهد شد. به علاوه سايت زير را معرفي مي كنم و اميدوارم در موارد آينده به جلساتي مثل انتخال كه در اين سايت معرفي شده استقبال بيشتري نشان بدهيم. لطفا به اين سايت مراجعه فرماييد http://pap.blog.ir/
[لینک]
دیدگاه · 1391/09/29 - 12:43 در اخلاق در مدیریت پروژه · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
shahram halaj
پرسشي را كه يكي از كاربران وبگاهم (http://halaj.blogfa.com/) مطرح كرده بود در اينجا به بحث مي گذارم: نحوه و روش محاسبه و اخذ استعلام قيمت براي خريد كالا و خدمات از مراجع داخلي و خارجي؟
دیدگاه · 1391/09/29 - 11:34 ·
shahram halaj
shahram halaj
از توجه و تلاش ارزنده و بجاي شما براي طرح اين بحث ارزنده سپاسگزارم
دیدگاه · 1391/09/22 - 15:19 در اخلاق در مدیریت پروژه · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
shahram halaj
در نخستين يادداشت، كوشيدم پرسشي كاربردي و در عين حال بنيادي را به بحث بگذارم. آن پرسش اين بود: مهمترین مشکلات مناقصات کشور چیست؟ البته بار اول كه كمتر با امكانات اين شبكه آشنا بودم مطلب به صورت نيمه درج شد و بار دوم مطلب به صورت كامل و نيز همراه فايل پيوست درج شد. همانگونه كه در آغاز بحث نوشته بودم آن 24 مورد كه به عنوان پاسخ درج شده است، اولا در حد شناخت كنوني اين پژوهشگر است و ثانيا مربوط به شرايط كنوني (در اصطلاح: تاريخ و جغرافي موجود). تصريح بر اين نكته به خاطر آن است كه توجه كنيم اين مطلب يا ياددشات، جاي پژوهش و بررسي بيشتر و نيز فضاي گفت و شنودهاي دقيقتر را نخواهد گرفت و جاي تلاش بيشتر اين پژوهشگر و نيز نقد و نظر صاحبنظران ارجمند كاملا باز است و بايد اين راه را با دقت و جديت پي بگيريم.
1 دیدگاه · 1391/09/21 - 12:29 · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
shahram halaj
پرسش نخست در بررسي مناقصات كشور شايد اين باشد كه: مهمترین مشکلات مناقصات کشور چیست؟ پاسخ من به عنوان پژوهشگر مناقصات با شناخت و در شرايط كنوني (ايران 1391= اذرماه) به شرح زير است: 1. ضعف اطلاع کارکنان و متصدیان مناقصات از قوانین و مقررات مربوطه (تا حدی که اکنون پس از سالها، هنوز خیال می‌کنند این مقررات خرید به «کمترین قیمت» را کافی دانسته‌است.)، 2. ضعف دانش تخصصی تأمین و تدارکات در میان کارکنان حوزه‌ی مناقصات بخش عمومی، 3. عدم تخصیص هزینه‌ی لازم و کارکنان کافی برای برگزاری مناقصات کارآمد، 4. عدم تخصیص زمان کافی برای برگزاری مناقصات، 5. ضعف جدی در مهارتهای کار گروهی و گفت و شنود و عدم مشارکت بخشهای مختلف سازمان با یکدیگر در برگزاری مناقصات، 6. عدم باور کارکنان به اثربخشی اقدامات و تلاشهایشان در انجام معاملات سالم، کارآمد و فنی، 7. اشکالات و نقایص شکلی، نگارشی، دستوری و چاپی در قانون برگزاری مناقصات، 8. اشکالات محتوایی و کارشناسی در قانون برگزاری مناقصات، 9. تناقضات آیین‌نامه‌های اجرایی قانون برگزاری مناقصات با خود قانون، 10. موارد خروج آیین‌نامه‌های اجرایی... (دنباله متن در فايل پيوست)
[فایل]
دیدگاه · 1391/09/13 - 20:01 · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
shahram halaj
shahram halaj
پرسش نخست: مهمترین مشکلات مناقصات کشور چیست؟ 1. ضعف اطلاع کارکنان و متصدیان مناقصات از قوانین و مقررات مربوطه، 2. ضعف دانش تخصصی تأمین و تدارکات در میان کارکنان حوزه‌ی مناقصات بخش عمومی، 3. عدم تخصیص هزینه‌ی لازم و کارکنان کافی برای برگزاری مناقصات کارآمد، 4. عدم تخصیص زمان کافی برای برگزاری مناقصات، 5. ضعف جدی در مهارتهای کار گروهی و گفت و شنود و عدم مشارکت بخشهای مختلف سازمان با یکدیگر در برگزاری مناقصات، 6. عدم باور کارکنان به اثربخشی اقدامات و تلاشهایشان در انجام معاملات سالم، کارآمد و فنی، 7. اشکالات و نقایص شکلی، نگارشی، دستوری و چاپی در قانون برگزاری مناقصات، 8. اشکالات محتوایی و کارشناسی در قانون برگزاری مناقصات، 9. تناقضات آیین‌نامه‌های اجرایی قانون برگزاری مناقصات با خود قانون، 10. موارد خروج آیین‌نامه‌های اجرایی قانون برگزاری مناقصات از حدود وظایف و اختیارات قانونی، 11. اشکالات و نقایص شکلی، نگارشی، دستوری و چاپی در آیین‌نامه‌های برگزاری مناقصات، 12. اشکالات محتوایی و کارشناسی در آیین‌نامه‌های اجرایی قانون برگزاری مناقصات، 13. دخالت عوامل نظارتی در تصمیم‌گیری ب
3 دیدگاه · 1391/09/11 - 12:32 در طراحي و مديريت مناقصات · 1 امتیاز + / 0 امتیاز -
صفحات: 2 3 4 5 6
 
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه مدیریت پروژه آریانا میباشد